testVpn Nedir Nasıl Kullanılır?


  • 150 Okunma
  • 0 Yorum
Oy Kullan


VPN Nedir? VPN Nasıl Kullanılır?


VPN Birçok kişinin gizliliğini korumak için kullanmayı tercih ettiği ve giderek daha fazla tercih edilmeye bir güvenlik tercihidir. Bazı yurt dışı sunuculara ve BTK tarafından ulaşımın engellendiği sitelere ulaşmak için kullanılan bir sistemdir. Peki! Herkesin duyduğu ya da kullandığı VPN kısaltmasının açılımı nedir? VPN nedir? VPN nasıl kullanılır? Bu özelliği kullanmak isteyenler VPN kullanmak için ne yapmalılar? Hepsini sırasıyla açıklayalım. Tablet kullananlar, bilgisayar kullananlar, cep telefonundan internet kullananlar için VPN konusunda aydınlatıcı bu yazıyı takip etmenizi öneririz.

VPN Nedir? VPN’nin Açılımı Nedir?


VPN konusuna girmeden önce VPN açılım olarak ne demek? Türkçe açıklaması ne? Onu açıklayalım ve sonrasında sistem nasıl işliyor onu inceleyelim. Hepimizin bildiği gibi internet bizi her bilgiye ulaştırırken, diğer cihazlarla da bağlantıya geçmemize yardımcı olan, artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen ve hayatımızı kolaylaştıran bir teknolojik gelişimdir. VPN nedir? VPN’nin açılımı nedir? Şimdi bu konuya giriş yapabiliriz. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiğimiz bilgi gönderim ve bilgi alma işlemlerinin hepsi sunucularla kurulan bağlantılar sayesinde yapılır.

İnternetten veri alış verişi yaparken sistemin kullanmaya çalıştığı sunucu aşırı yüklendiğinde ve size bilgi sunmakta zorlandığında veya başaramadığında VPN ile kendinize ait sanal ağı oluşturabilir ve veri alış verişini gerçekleştirebilirsiniz. VPN açılım olarak Virtual Private Network olarak adlandırılır, Türkçe açılımı ise “sanal özel ağ” demektir. VPN sayesinde internet bağlantınız kesintisiz devam eder ve internetten ulaşmaya çalıştığınız her bilgiyi kesintisiz şekilde almayı sürdürürsünüz. VPN kısaca bilgisayardan sunucuya şifrelenmiş bir tünel açmayı sağlayan bir güvenlik önlemidir. VPN kullanımı sırasında size farklı bir ülkeden, farklı bir IP atanır ve VPN kullandığınız süre boyunca hiç kimse sizin hangi işlemleri yaptığınızı, hangi siteleri ziyaret ettiğinizi göremez, hakkınızda bilgi toplayamaz.

VPN Nasıl Kullanılır?


Şu an aktif olarak kullanılan iki farklı VPN türü vardır? En çok tercih edilen yöntem, arama motorlarına eklenti olarak ekleyebildiğiniz ve arzu ettiğiniz zaman açıp kapattığınız, lokasyon değiştirebildiğiniz ücretsiz eklentilerdir. Diğer çeşit ise yazılımcıların daha detaylı geliştirdikleri, daha kapsamlı programlar olarak sunulan ücretli olarak kullanılan VPN uygulamalarıdır. VİP nasıl kullanılır? Diye çok dertlenmeye gerek yok, bu sistemin kullanımı oldukça basittir, eğer sistemi eklenti olarak indirdiyseniz tek bir tıklama ile uygulamayı aktif hale getirtir, tek tıkla kapatabilirsiniz. Kolayca ülke seçerek lokasyonunuzu değiştirebilir, girişinizi Almanya veya Amerika üzerinden gösterebilirsiniz. Uygulamayı aktif hale getirdiğiniz anda engellendiği için normalde giremediğiniz tüm sitelere farklı bir ülkeden giriş yapıyor göründüğünüz için kolayca giriş yapmaya başlarsınız. VPN ile bilgisayarınızın reel olarak hangi ülkeden giriş yaptığı, hangi lokasyonda olduğu tespit edilemez.

Uzaktan erişim sağlayan VPN çeşitleri bilgisayardan bilgisayara güvenli erişim sağlanır, evinizde ya da ofisinizde olmadığınızda özel bir VPN işletimi ile nerede olursanız olun bilgisayarınızdan bilgisayara ya da bulunduğunuz ortamdan evinizdeki veya ofisinizdeki bilgisayara ulaşmanız sağlanmış olur. Bu tür VPN kullanımını genelde Home Office çalışan daha çok tercih ederler. Çalıştığınız firmanın ana sunucusuna ya da merkez bilgisayara bu sistemle kolayca ulaşmayı başarırsınız.

Siteden siteye erişim için kullanılan VPN modeli, teknik olarak kurumsal olarak daha esnek bir yapıdadır. Bu tipteki VPN uygulamaları standart internet kullanıcıları tercih ederler. Engelli olmadığı halde giriş yapmaya çalıştığınız web sitesine girişte zorlanıyorsanız, bu tip bir eklentiyi aktif hale getirerek daha sağlıklı bir sunucudan sisteme giriş yapabilirsiniz. İnternet ağındaki yönlendiriciler sayesinde ulaşmaya çalıştığınız her veri yönlendiriciden yönlendiriciye gönderilerek daha hızlı ulaşmanız sağlanır. Siteden siteye verilerin etkileşimini sağlayan sistemlere LAN VE WAN adı verilir, LAN yerel ağ bağlantısıdır, WAN ise uzak bilgisayarların birbirine daha hızlı bağlanmasına yardım eden geniş ağ bağlantısıdır.

VPN Nasıl Çalışır?


VPN‘ kişisel bilgisayarınızdan ulaştığınız web adreslerinin ve veri transferinin bilgilerini gizleyen sizi güvende tutan özel bir veri bağlantısı protokolüdür. VPN protokolünü kullanmaya başladığınız zaman veri etkileşimine girdiğinizde ortay çıkan veri alış verişi alıp gönderdiğiniz her bilgi üç farklı güvenlik önlemiyle korunur. VPN nasıl çalışır? Bu konuyu öğrendiğinizde ne kadar güvende olduğunuz konusunda da içiniz rahatlayacak. Bu önlemlerden ilki kapsülleme adıyla anılır, bu aşamada veri şifreleme ile kimlik doğrulama yapılır. Böylece kişisel bilgisayarınızdan gönderilen ve alınan her veri kapsülleme işlemi sayesinde bir üst bilgiyle kaplanır. Bu işlemle alınan ve gönderilen her bilgi farklı coğrafyalardan işleniyor gibi gösterilir. Veri şifreleme aşamasında, bilgisayarınızdan çıkan ve gelen her verinin gizliliği garanti altına alınır. Kimlik doğrulama seviyesindeyse https protokolü uygulanarak istenmeyen ağların verilere ulaşması engellenir ya da ulaşmak istediğiniz ağlara ulaşmanızı sağlar.

VPN bağlantısının avantajlarından yararlanmaya başlayabilmeniz için öncelikle bilgisayarınıza ya da telefonunuza bir VPN programı yüklemelisiniz. Kullanıcıların en yoğun kullandıkları VPN uygulamaları arasında Tunnelbear, Hotspot ve Shield VPN uygulamaları ilk sırada yer alır. Bu uygulamaların dışında arama motorlarının da eklenti olarak sundukları VPN uygulamaları vardır. Google Chrome, Mozilla ve Firefox arama motorlarında ilk sırada kullanılan VPN eklentisi ZenMate uygulamasıdır. Her VPN uygulamasının çıkabileceği hız bellidir, VPN hızının yüksek olmasını istiyorsanız, size daha yüksek hız ve daha çok lokasyon seçeneği sunan paralı sürümlerden birini almanız gerekir.  • Site İçi YorumlarKodu Güncelle