testNeden VPN Kullanmalıyım?


  • 188 Okunma
  • 0 Yorum
Oy Kullan


Neden VPN Kullanmalıyız?


Şüphesiz ki yaşadığımız bu dönemde yaşana gelişmelere ayak uydurmakta zorlanıyoruz özellikle internet teknolojileri diğer her konudan çok daha hızlı gelişiyor ve bizi gelişmek zorunda bırakıyor. Bu hıza uymanın tek yolu teknolojiye yakın olmak ve bu akışa kendinizi bırakmaktır. Gelişen yeni sistemler ve uygulamalar arasında çok yararlı olanlarda var, kötü niyetli kişiler tarafından da kullanılanları da var. Teknoloji arttıkça daha fazla risk altına girmeye başlıyoruz ve bu durumda da güvenlik daha önemli hale gelmeye başlıyor. Teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken, kendimizi gelebilecek tehlikelerden de korumamız gerektiğini bilmeliyiz. İnternet üzerinde atılan her adım sonsuza kadar orada iz bırakır, bu izleri takip etmeyi bilen biri ise kolayca sizi gözetlemeye başlayabilir. Neden VPN kullanmalıyız? Sorusunun güvenlikle ne ilgisi var demeyin, gizliliğinizi sağlayacak en önemli uygulama VPN uygulamasıdır.

Bu noktada bazı kişiler VPN nedir? Diyebilirler. VPN adını verilen bu teknolojik gelişme internet bağlantınızı gerçekleştirdiğiniz süre boyunca kullanıcıların güven içinde ve şifreli bir bağlantıdan yararlanarak bağlantıyı koruma altına alan bir yazılımdır. VPN son dönemde Home ofis çalışmak zorunda kalanların güvenli bağlantılar kurmalarına da yardımcı oluyor. İşyerlerine gidemeyen kişiler ofis ağlarına uzaktan bağlanabiliyorlar. Bu teknolojiyi kullanarak iş yerlerine bağlananlar çalıştıkları süre boyunca şifreli bir ağ üzerinden çalıştıkları için tüm verilerini koruma altına almış oluyorlar. VPN yazılımları genelde mobil cihazlara ve bilgisayarlara indirilerek kurulan ve kullanılan bir sistemdir.

VPN Kullanmanın Yararları 


Bazı kişiler bir ürünün sahibi olduğunda, tek bir fayda yerine birden fazla fayda görmeyi sever ve VPN konusunda da bu kişiler aynı beklentiyi taşırlar, onlara göre VPN kullanmanın yararları sadece engelli sitelere girmekle kısıtlı kalmamalı, kullanıcıyı daha fazla yararı olmalı. Elbette VPN kısıtlı sitelere erişimden daha fazlasına yardımı dokunun bir yazılımdır. VPN yazılımlarından birine sahipseniz eğer bu yazılımı kullanmaya başlar başlamaz kullandığınızda, IP adresinizi gizlemiş olursunuz ve bu avantajla, belli belirsiz sanal ortamda gezmeye başlarsınız. Bunun nedeni belirli aralıklarla VPN yazılımınız IP adresinizi sürekli değişmesidir. Bu şekilde sürekli farklı ülkelerden internete bağlanmış olursunuz.

IP adresi size internet hizmetini aldığınız firma tarafından verilen bir sanal adrestir. İnternet hizmetini aldığınız firma internetten yararlanmak için kullandığınız her cihaza farklı bir IP adresi verir. VPN kullandığınızda ise hem farklı bir ülkede yaşıyor ve o ülkeden bağlanıyor gibi görünürsünüz, hem o ülkeden bağlandığınızı gösteren yeni bir IP adresiniz olur ve bu adres sürekli değişir. Kısacası Türkiye’de yaşıyorsunuz ama bilgisayarınız dünyayı dolaşıyor. VPN ile kendiniz lokasyon belirleyerek isterseniz Fransa’dan nete bağlanıyor gibi görünebilirsiniz, isterseniz Hollanda’dan. VPN programlarında bağlantı noktası olarak belirleyebileceğiniz birden fazla lokasyon vardır.

VPN Tüm Verilerinizi Koruma Altına Alır 


VPN uygulamanız olmadığında ya da VPN eklentisi açık olmayan bir arama motorundan internete bağlandığınızda ilk başta internet hizmetini aldığınız firma olmak üzere birçok göz tüm verilerinizi izleme altına alabilir ve kayıt altına alabilir. Hackerler için daha kolay hedef haline gelir ve kişisel verileriniz korumasız hale gelir, tüm banka bilgileriniz, kimlik bilgileriniz, özel yazışmalarınız gibi önemli bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. VPN uygulaması kullandığınızda ise VPN tüm verilerinizi koruma altına alır, kullanıcı bağlantınız değiştiği için kullandığınız cihazlarla kimse bağ kuramaz.  İstediğiniz siteyi çekinmeden girip çıkabilirsiniz, internette istediğiniz özgürlükte ve güvenle gezmeye başlayabilirsiniz ve sizi hiç kimse takip etmekte başarılı olamaz.

VPN İle Daha Güvenli Ve Hızlı Bağlantılar


Bant genişliği nedir, çoğu kimse duyar ama ne olduğunu ne işe yaradığını bilen çok azdır. veri aktarım kapasitesinin aralığınız belirten bir terimdir bant genişliği. Bant genişliği sınırsız olduğu zaman internete bağlanırken sizin de veri aktarım kapasiteniz sınırsız olur, internet hizmetiyle yaptığınız protokolde veri aktarım kapasiteniz kotalı ise bu kota dolduğunda ya hızınız düşer ya veri aktarımınız kesintiye uğrar. Ücretli olarak piyasada göreceğiniz VPN programlarından bazılarında sınırsız bant genişliği kapasitesi size avantaj olarak sunulur, bu özellik ücretsiz VPN yazılımlarının hiç birinde görülmez.

VPN aktifken internete bağlandığınızda, kullandığınız VPN yazılımının sunucularının konumlarından herhangi birini kendiniz belirleyerek internete bağlanabilirsiniz. Bağlantınızı gerçekleştirdiğinizde IP adresiniz sanal olarak bağlanmayı tercih ettiğiniz ülkeye uygun şekilde belirlenir. Normalde her cihazın sahip olduğu IP adresleri otomatik olarak internet sağlayıcıları tarafından bulunduğunuz coğrafik konumu baz alarak verilir, uygulanan erişim engelleri bu konumlara göre uygulanmaktadır.  VPN çeşitleri ile internete bağlandığınızda, bulunduğunuz konum farklı bir ülke olarak görülmeye başlar ve otomatikman tüm engellemeler kalkmış olur.

VPN kullananların merak ettikleri bir diğer mesele ise yurt dışına çıktıkları zaman Türkiye’den bir siteyi güvenli şekilde yurt dışında bulunduğunuz dönemde lokasyon olarak Türkiye belirlerseniz ülkemizde gibi bağlanmak istediğiniz güvenli bağlantıyı kolayca kurabilirsiniz. Kısıtlamalar nedeniyle en çok VPN kullanan ülkeler arasında Çin, İran, Küba gibi ülkeler yer alıyor, bu ve benzeri ülkelerde facebook, instagram ya da youtube gibi ağlara VPN olmadan girmek imkansızdır. Bu ülkelerde ve engellemelerin uygulandığı her ülkede engellemelerin üstesinden gelmek için VPN uygulamalarına sahip olmak şarttır, VPN yazılımlarını dilerseniz arama motorunuza eklenti olarak indirebilir ya da bilgisayarına kurmayı seçebilirsiniz.  • Site İçi YorumlarKodu Güncelle