testVPN Kullanmanın Faydaları Nelerdir?


  • 181 Okunma
  • 0 Yorum
Oy Kullan


VPN Yazılımlarını Kullanmanın Yararları


Çoğu insan VPN’nin yasaklı ve engelli sitelerin anahtarı gibi görür ama VPN özünde daha farklı nedenlerle geliştirilmiş bir yazılım türüdür. VPN özünden asıl olarak bir güvenlik duvarıdır. İnternet dünyasında gezinirken kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini arttırmaya yarayan bir uygulamadır. VPN yazılımlarını kullanmanın yararları keşfedildikçe VPN kullanımı da son senelerde daha da arttığı için yüzlerce farklı yazılım piyasaya sürülmeye başladı. VPN uygulamaları internette çevrimiçi olduğunu süre boyunca sizi meraklı gözlerden ve takiplerden korur. Bu tür güvenlik sistemlerin kullanılmasında yan avantaj olaraksa internet kullandığınız ülkede sitelerle ilgili bir kısıtlama uygulanıyorsa bu kısıtlamalara takılmamanızı ve doğrudan erişimde bulunmanızı sağlıyor.

Bu yazımızda temel olarak açıklamaya çalışacağımız konular arasında VPN nedir? VPN yazılımlarını nasıl Kullanabilirsiniz? VPN kullanmak Güvenli mi? gibi bazı merak edilen sorulara cevaplandıracağız. VPN terimini Türkçeye çevirdiğimizde Sanal Özel Ağ tanımıyla karşılaşıyoruz. VPN’nin kullanım amacını incelersek, VPN internet ortamına girdiğiniz zaman anonim olarak her sitede gezmenizi sağlayan, gizliliğinizi koruma altına alan bir yazılımdır. Daha basit anlatırsak, VPN bilgisayarınızı sunuculara farklı bir ülkeden, farklı bir bilgisayardan bağlanıyormuşsunuz gibi gösterir. Bu şekilde bağlanabilmenizi sağlamak için VPN bilgisayarınıza farklı bir IP vermek zorundadır. IP adresiniz farklı bir ülkenin IP adresi haline geldiğinde ise rahatça internette dolaşmaya başlayabilirsiniz.

IP adresi internete bağlanan tüm cihazların yetkili internet sağlayıcıları tarafından her cihaza özel atadığı bir kimliktir. IP adresiyle nete bağlı olan cihazın nereden nete bağlandığı ve hangi internet sağlayıcıyı kullandığı anında anlaşılır. VPN kullandığınızdaysa Türkiye’de olduğunuz halde kendinizi Dünyanın herhangi bir yerinde gösterebilirsiniz. VPN yazılımızı açtığınızda ve bir ülke belirlediğinizde anında IP adresiniz belirlediğiniz ülkeye göre ayarlanır ve sürekli olarak IP adresiniz değişmeye başlar. Böylece internete nerden bağlandığınız asla tam olarak tespit edilmez. Dolayısıyla ülkemizde yasaklı olduğu için giremediğiniz yüzlerce siteye sadece VPN açarak bağlanmaya başlayabilirsiniz.

VPN Kullanmak Güvenli Mi?


VPN yazılımlarının ne kadar güvenli olduğu sürekli tartışılır, gerçekten yüzlerce yazılım firmasının ücretli veya ücretsiz kullanıma sunduğu VPN kullanmak güvenli mi? Bu konuyu net olarak karara bağlamadan önce VPN’le ilgili önemli tespitleri gözden geçirelim. VPN otomatik olarak IP adresinizi değiştirdiği için dijital izinizi gizlemeye yardımcı olur ayrıca internette gezinirken bilgisayardan sunucuya ya da bilgisayardan bilgisayara bağlandığınızda, bağlantı sırasında alınan verilerin ve gönderilen verilerin şifrelenerek gönderilmesini ve korunmasını sağlar. Şifreleme işlemi her verinin kodlanarak gönderilmesi işlemidir. Veriler kodlandığı zaman yalnızca doğru şifre çözücüye sahip olan diğer bilgisayar bu kodu çözerek okuyabilir. Böylece Hackerler bilgi sızdırmaya çalışsalar bile hep bağlantıyı uzun süre koruyamazlar hep şifreli bilgilere erişemezler.

VPN Nasıl Kurulur? VPN Kullanmak Kolay Mı?


Bu soru VPN hizmetini hangi yazılım şirketinden aldığınıza göre değişir. Bazı VPN programları doğrudan bilgisayara indirilerek diğer programları kurduğunuz şekilde kurularak kullanılır, bazılarında ise arama motorlarına eklenti olarak indirilir. Çoğu VPN firması kurulum aşamasında kullanımla ilgili bilgi verir ve bu aşama çok teknik bilgi gerektirmez, yönlendirmelerle bir iki aşamada kolayca programı kurabilirsiniz. VPN nasıl kurulur? Sorunuz böylece cevaplanmış olur. VPN kullanmak Kolay mı? Sorusuna gelirsek, bu kullandığınız VPN programına göre değişir. Eklenti olarak indirilen ya da bilgisayara indirilerek kullanılan çoğu yazılımda kolay kullanım özelliği vardır. Programı açtığınızda sadece bir tıklama yaparak programı açmış olursunuz ve isteğe bağlı olarak lokasyonu kendiniz belirleyebilirsiniz ama bazı ücretli programlar daha karışık ve daha çok özelliğe sahip olduğu için daha fazla teknik bilgiye ve pratiğe ihtiyaç duyulabilir.

Ücretsiz versiyonlarda VPN sunucularına bağlı olarak internet bağlantınız yavaşlama yaşanabilir, böyle bir durumda lokasyon değiştirerek çözüme ulaşabilirsiniz. Ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde bu tür yazılımlar sayesinde neredeyse tüm siteler ulaşılabilir hale gelir, bu nedenle web sitelerine engelleme uygulayan çoğu ülke VPN kullanımını da kısıtlamaya çalışır.

VPN Kullanmanın Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?


Kaliteli ve profesyonel bir VPN yazılımı sayısız avantaj sağlar. Ücretli VPN yazılımlarının ücretsiz yazılımlardan çok daha çeşitli özellikleri vardır. Her iki yazılım türünde de engelli sitelere kolayca erişebilirsiniz. VPN uygulamasıyla yurt dışında gibi görünerek otel rezervasyonlarınızı bile çok daha cazip ücretlerle yaptırabilirsiniz. VPN yazılımları bağlantınızı açık olduğu sürece güvence altına alır ve gizliliğinizi koruyarak dijital kimliğinizi saklar. Sınırlandırılan her içeriğe VPN ile kolayca erişmeniz sağlanır, coğrafi olarak ikamet ettiğiniz konumu internet ortamında değiştirmiş olursunuz. İnternet trafiğinizi sizi gözetlemeye çalışanlardan korursunuz. İlk defa bir VPN çeşidini kullanmaya başlayacaklar ilk etapta zorluk yaşayabilirler, o yüzden öncelikle arama motorlarına eklenti olarak indirdiğiniz bir VPN ile deneyim kazanabilirsiniz.

Opera arama motorunda VPN arama motorunu kurduğunuz zaman otomatik yüklü olarak gelir, ayarlardan VPN ayarını açtığınız zaman kolayca Opera VPN kullanmaya başlarsınız. Google içinse ZenMate VPN en fazla kullanılan VPN çeşididir. Bu tür yazılımlarda sadece açma kapama sekmesini tıklayarak kolayca yazılımı açarak gizlenebilir ya da kapatarak açık hale gelirsiniz. VPN açtığınızda en son seçtiğiniz lokasyon hangi ülkeyse yine aynı ülkeden nete bağlanmış olursunuz. İstediğiniz zaman bu ülkeyi size sunulan tercihlerden biriyle değiştirebilir ve farklı bir ülkeden aynı gizlilikle internette sörf yapmaya devam edebilirsiniz.  • Site İçi YorumlarKodu Güncelle